Kilka dni temu pożegnaliśmy lato i powitaliśmy chłodną, kolorową jesień. Spadające temperatury i coraz bardziej deszczowa pogoda sprawiają, że powinniśmy powoli myśleć o zmianie opon na zimowe. Z myślą o Państwa bezpieczeństwie przygotowaliśmy, krótki artykuł właśnie na temat wymiany opon z letnich na zimowe.
Jak sama nazwa wskazuje, opony zimowe muszą doskonale sobie radzić w warunkach zimowych w sytuacji możliwego występowania deszczu, lodu, śniegu i suchych, aczkolwiek zimnych drogach. Powinny zatem działać niczym raki i zapewniać możliwe najlepszą przyczepność w takich warunkach. Opony zimowe wykonuje się zazwyczaj z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie. Bardzo istotną cechą zimówek, jest nie tylko skład opony, ale także specyficzna budowa bieżnika. Kanały odprowadzające są szersze i głębsze, co sprawia, że woda, śnieg i błoto pośniegowe są odprowadzane bardziej wydajnie. Lamele, czyli nacięcia, są głębsze i występują bardzo gęsto. Taka konstrukcja bieżnika pozwala to na zachowanie odpowiedniej przyczepności w warunkach zimowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że obniża poziom osiągów w warunkach letnich, powodując szybsze ich zużycie.
Powszechnie przyjęło się, i takie jest zalecenie producentów opon, aby wymienić opony na zimowe w sytuacji, gdy temperatura spada poniżej 7°C. W polskich warunkach klimatycznych jednak ciężko jest jednoznacznie wskazać idealny moment na zmianę opon, gdyż spadek temperatury potrafi zaskoczyć i być bardzo gwałtowny. Niemniej, wybierając moment zmiany opon na zimowe trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę spadek temperatury do wspomnianego poziomu. Pierwszych kilka dni z taką temperaturą powinny być dla nas sygnałem, że czas zaplanować zmianę, aby nie dać się zaskoczyć zimie i pierwszym śniegom.
Zazwyczaj, najlepszym okresem do zmiany opon na zimowe, jest przełom października i listopada, gdzie umowna granica 7°C zostaje osiągnięta. W przypadku podróży zagranicznych warto być świadomym, że w niektórych państwach istnieje obowiązek stosowania opon zimowych.
Pamiętajmy, że opony zimowe zapewniają większe bezpieczeństwo, a zbyt późna zmiana opon na zimowe je obniża. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że we wspomnianym okresie wielu z nas często odbywa dalsze podróże, warto pomyśleć o bezpieczeństwie własnym, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Już w październiku warto zatem sprawdzić stan posiadanych zimówek, a w razie konieczności dokonać stosownego zakupu. Kupując opony przed sezonem unikniemy dłuższego oczekiwania na nie.
Opony całoroczne niewątpliwie są swojego rodzaju rozwiązaniem kompromisowym. Praktyka pokazuje, że nie istnieją opony, które idealnie zachowują się w lecie, przy temperaturach +30°C oraz zimą, przy -15°C. Posiadanie opon całorocznych to niewątpliwie oszczędność pieniędzy i czasu, jednak nie sposób się nie zgodzić ze wnioskami producentów opon, że nie zapewniają one takiego samego poziomu bezpieczeństwa (zwłaszcza zimą). Posiadanie opon całorocznych to zatem indywidualna decyzja każdego posiadacza auta, jednak według nas, to dobre rozwiązanie jedynie w sytuacjach, gdy pojazd zimą jest użytkowany wyłącznie w mieście, gdzie zimą drogi są dobrze utrzymane.